Tutaj jesteś

Dla kogo jest kredyt konsolidacyjny?

5 listopada 2019 Finanse

Jedna rata, niższa od dotychczasowych zobowiązań. Łatwość obsługi i proste zarządzanie domowym budżetem. To bezdyskusyjne zalety kredytu konsolidacyjnego. Niestety, nie jest on dostępny dla wszystkich, a też i nie zawsze opłacalny. Sprawdź, czy kredyt konsolidacyjny jest dla Ciebie.

Koniunktura gospodarcza jest bardzo korzystna. Świadczenia socjalne rosną. Kryzys gospodarczy odszedł już dawno w niepamięć. Na tej fali sukcesu zadłużamy się na potęgę. Uwielbiamy zakupy ratalne, kredyty konsumpcyjne, pokochaliśmy karty płatnicze. Nic dziwnego, że z czasem coraz trudniej obsługiwać nam bieżące zobowiązania. Analiza domowego budżetu coraz częściej wymaga od nas łatania bieżących dziur i nagle brakuje nam pieniędzy do końca miesiąca. Być może, ilość rat i różne terminy ich płatności, doprowadzają do tego, że się gubisz i nie panujesz nad kalendarzem. Jeśli do tego jesteś osobą chaotyczna i roztrzepaną i zdarza Ci się po prostu przeoczyć spłatę, warto rozważyć inne opcje.


W takiej sytuacji, dobrym rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny. Najprościej, jest to kredyt przeznaczony na spłatę wszelkich dotychczasowych zobowiązań. Starania o kredyt musimy rozpocząć od skrupulatnej analizy naszego dotychczasowego zadłużenia.. Nie wolno pominąć żadnego zobowiązania: kredytów gotówkowych, zadłużenia na kartach, zakupów w systemie ratalnym.

Nie oznacza to oczywiście, ze wszelkie zobowiązania musimy poddać konsolidacji. Jeśli do spłaty pozostałą nam niewielka kwota lub oprocentowanie jest wyjątkowo korzystne (np. zakupy na zero procent) nie mamy obowiązku konsolidacji tych zobowiązań. Pamiętajmy tylko, że nie ukryjemy tych informacji przed bankiem udzielającym kredytu konsolidacyjnego i zobowiązania te mogą wpływać na naszą zdolność kredytową.

Jak się starać o kredyt konsolidacyjny?

Zdolność i wiarygodność kredytowa to dwa klucze do starań o kredyt konsolidacyjny. Niestety, jeśli w przeszłości zdarzały nam się uchybienia w terminowym regulowaniu zobowiązań, trwające powyżej sześćdziesięciu dni, bank może nie chcieć rozmawiać z Toba o konsolidacji. Pamiętaj, ze bank poprosi Cię nie tylko o wszelkie informacje o dotychczasowych zobowiązaniach ale też zaświadczenia o dochodach i potwierdzenia zatrudnienia. Przejrzy także zabezpieczenia dotychczasowych, obowiązujących Cię umów. Dobrym pomysłem, jeśli to jeszcze możliwe jest staranie o konsolidację zabezpieczoną hipoteką posiadanej przez Ciebie nieruchomości. Taki kredyt, może być lepiej oprocentowany, choć początkowe koszty, np. związane z wyceną, czy wpisem w księdze hipotecznej, mogą być nieco wyższe. W tym przypadku, bank może nawet zaproponować Ci uzupełnienie kredytu, dodatkową gotówką. To oczywiście, Twoja decyzja, ale pamiętaj, ze to kolejne pieniądze do spłacenia.
Jeśli decydujesz się na konsolidację, nie ograniczaj swego zapytania do jednego banku. Kredyt konsolidacyjny to spłata przy której nie oglądasz gotówki, ale zobowiązanie powstaje. Musisz założyć te same parametry i wykonać analizę ofert, które otrzymasz z banków, zwracając przy tym uwagę na kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, rata kredytu powinna być zdecydowanie niższa niż suma dotychczasowych zobowiązań. Z drugiej strony, im rata niższa tym, co zrozumiałe, koszt ogólny wyższy. Dla Ciebie, najważniejsze jest, aby była możliwa do comiesięcznej obsługi, czyli aby jej spłata w terminie nie powodowała znaczącego uszczerbku w domowych finansach. Musisz także sprawdzić, jakie będą konsekwencje, gdy nie spłacisz raty w terminie. Banki potrafią się wówczas posunąć do natychmiastowego wypowiedzenia umowy. Porównaj także RRSO (Rzeczywistą Roczna Stopę Procentową) i kwotę prowizji, jaką bank przewidział za tą usługę.
Kredyt konsolidacyjny to szereg korzyści: jedna, zwykle niższa od dotychczasowych rata, oszczędność czasu, łatwość obsługi. Jeśli uda Ci się uniknąć pułapki, sięgnięcia po dodatkową gotówkę, a ograniczysz wydatki i zaczniesz interesować się swoimi finansami, może być szansą na zmianę życia. Pamiętaj tylko, aby nie czekać zbyt długo. Jeśli masz problem z bieżącą obsługą długów, zainteresuj się konsolidacją już na tym etapie. Nawarstwiające się zobowiązania, nieterminowo wpłacane raty mogą doprowadzić do negatywnych wpisów w Biurze Informacji Kredytowej, a wówczas na konsolidację będzie już zbyt późno.

Redakcja wladca-pierscieni.pl

Nasi redaktorzy na stronie wladca-pierscieni.pl to zespół pasjonatów gotowych dzielić się wiedzą i inspiracją na tematy z różnych dziedzin życia. Każdy z naszych redaktorów ma szerokie zainteresowania i specjalistyczną wiedzę w dziedzinach związanych ze stylem życia, podróżami, finansami i wieloma innymi ciekawymi kategoriami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?