Tutaj jesteś

Najciekawsze biblioteki na świecie, czyli subiektywny ranking domów dla książek, które warto zobaczyć!

11 października 2021 Podróże biblioteka

We współczesnym świecie biblioteki stanowią nie tylko źródło wiedzy, ale też ciekawe punkty turystyczne, chętnie odwiedzane przez pasjonatów książek. Za najbardziej znaną przedstawicielkę swojej kategorii, uznaje się bibliotekę w Aleksandrii, stanowiącą największy zbiór ksiąg i zwojów w czasach starożytnych. W roku 2019 liczbę samych bibliotek publicznych w Polsce, szacowało się na 7 881 placówek, przy czym jest to jedynie kropla w morzu, w skali całego świata. Poniżej przedstawiono najciekawsze biblioteki, które zachwycą nie tylko pasjonatów tego typu miejsce. 

Meczet Al Karawijjin – najstarsza biblioteka na świecie 

Biblioteka Al Karawijjin umieszczona została w meczecie, w marokańskim mieście Fez. Za datę rozpoczęcia budowy podaje się rok 859, dzięki czemu Al Karawijjin uznana jest za najstarszą czynną bibliotekę i jednocześnie cały budynek stanowi też jeden z najstarszych uniwersytetów. Założycielką tego miejsca była Fatima al-Fihri. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat biblioteka otwarta była jedynie dla naukowców i studentów, z powodu rozległych zniszczeń. W 2012 roku z inicjatywy Ministerstwa Kultury Maroka rozpoczęły się gruntowne prace remontowe, dzięki czemu od 2017 roku Al Karawijjin jest otwarta dla wszystkich. 

Biblioteka w Aleksandrii – synergia tradycji i nowoczesności 

Biblioteka w Aleksandrii kojarzona jest przede wszystkim ze starożytnością, jednak jej obecny wygląd w niczym nie przypomina ilustracji z minionych epok. Początkowo plany o budowie nowej biblioteki w Aleksandrii wywoływały szereg kontrowersji, jednak nie przeszkodziły one w rozpoczęci prac, które miało miejsce w 1995 roku. Projekt, jak i samo wykonanie to owoc pracy norweskiego studia, a powstały budynek zachwyca nie tylko swoją wielkością, ale też niebanalną formą architektoniczną. 

Biblioteka Jose Vasconcelos – nazywana także MegaBiblioteką

Osoby, dla których biblioteka w Aleksandrii wciąż nie jest obrazem najnowocześniejszej architektury, na pewno zachwyci zbudowana w 2006 roku Biblioteka Jose Vasconcelos w Meksyku. Projekt ten kosztował przeszło 98 mln dolarów, a jego powierzchnie stanowi aż 38 tysięcy metrów kwadratowych, wypełnionych zbiorami z całego świata. Budynek jest wielopoziomowy, a nowoczesna forma daje wrażenie architektury nie z tego świata. 

Pałac w Mafrze – bajkowy przykład pałacowych bibliotek 

Monumentalny zespół pałacowo-klasztorny z kościołem w Mafrze, w Portugalii, powstał w latach 1717-1730 i swoim pięknem zachwyca do dziś. Biblioteka stanowi największe i najbardziej prestiżowe miejsce w całym budynku i uznawana jest za jedną z najważniejszych bibliotek epoki Oświecenia w Europie. Jej długość sięga 85 metrów, a samo pomieszczenie zbudowano na wzór krzyża. Zachwyca nie tylko zbiorami, ale także przepiękną posadzką z wapienia i półkami w stylu Rocaille. 

Biblioteka w Sztokholmie – klasyka w połączeniu z ciekawą formą

Publiczna biblioteka w Sztokholmie została zaprojektowana przez sławnego na całym świcie Gunnara Asplunda i jest przykładem stylu określanego jako „Swedish Grace”. Charakteryzuje ją monumentalność, ale przede wszystkim wielopoziomowa budowa na wzorze koła, z imponującym żyrandolem w centralnej części. Zarówno fasada, jak i wnętrze niezmiennie zachwycają.

Redakcja wladca-pierscieni.pl

Nasi redaktorzy na stronie wladca-pierscieni.pl to zespół pasjonatów gotowych dzielić się wiedzą i inspiracją na tematy z różnych dziedzin życia. Każdy z naszych redaktorów ma szerokie zainteresowania i specjalistyczną wiedzę w dziedzinach związanych ze stylem życia, podróżami, finansami i wieloma innymi ciekawymi kategoriami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?