Jakie zalety ma lodówka turystyczna?

W ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się lodówki turystyczne. Taka lodówka przyda się zarówno podczas biwaku w górach, jak i wypadu za miasto na rowerach.

Czym jest lodówka turystyczna?

Do wypoczynku na świeżym powietrzu zachęcają gorące i słoneczne dni, których teraz nie brakuje. To sprawia, że potrzebujemy przynajmniej odrobiny ochłody. Lodowa przekąska lub łyk chłodnego napoju mogą ożywić każdego. Najlepiej zakupić lodówkę u sprawdzonego i renomowanego producenta, który wiele lat działa na rynku i cieszy się dobrą opinią. Odpowiednia lodówka turystyczna 30 litrów lub o innym litrażu jest niezbędna, jeśli chcesz się cieszyć zimnymi napojami z dala od domu. Należy pamiętać, że jest to przenośne urządzenie w kształcie skrzynki otwieranej od góry. W takiej lodówce można przechowywać nie tylko butelki i puszki, ale również owoce oraz jogurty. Wybór lodówek turystycznych jest ogromny, dlatego każdy bez większych problemów powinien znaleźć coś dla siebie.

W tym artykule podpowiemy, jak wybrać dobrą lodówkę turystyczną, która posłuży przynajmniej kilka sezonów. Najpierw trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, jakie będzie przeznaczenie lodówki turystycznej. Kompaktowe wersje przeznaczone są dla amatorów przejażdżek rowerowych oraz pieszych turystów. Właściciele samochodów wybierają z reguły największe lodówki turystyczne. Sposób działania także ma duży wpływ na wydajność urządzenia.

Zasada działania lodówki turystycznej

Najtańsze są oczywiście lodówki turystyczne na wkłady chłodzące. Zazwyczaj osoby z ograniczonym budżetem sięgają po tego typu sprzęt. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że taką lodówkę można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Jest to też dobre rozwiązanie dla osób, które nie posiadają samochodu. Nie trzeba się wcale martwić o zewnętrzne zasilanie, ponieważ zasada działania opiera się na wkładach chłodzących. Zmrożone wcześniej wkłady chłodzące wkłada się do środka plastikowego pojemnika, który jest dobrze wyizolowany. Można śmiało powiedzieć, że taka lodówka utrzymuje stałą temperaturę przez kilkanaście godzin.

Jeśli zdecydujesz się na model elektryczny, to możesz dodatkowo wydłużyć ten czas. Efektywność lodówek termoelektrycznych oraz absorpcyjnych w dużej mierze zależy od temperatury otoczenia. Jeśli wybierasz się w ciepłe miejsce z lodówką termoelektryczną to nie spodziewaj się zadowalających efektów. Zdecydowanie lepiej wypada lodówka absorpcyjna, ale również trzeba zadbać o jej odpowiednie usytuowanie.

Efektywność energetyczna

Najlepiej ustawić lodówkę w zacienionym i przewiewnym miejscu. Lodówkę kompresorową warto wybrać, jeśli zamierzasz podróżować po całym świecie. Tego typu lodówka umożliwia zamrażanie, a do tego chłodzi niezależnie od temperatury otoczenia. Lodówka absorpcyjna będzie wystarczająca, jeśli podróżujesz samochodem i planujesz przechowywać butelki z napojami oraz owoce.

Lodówka kompresorowa będzie jednak lepszym rozwiązaniem, jeśli planujesz kilkutygodniową wyprawę. Problemem wypraw samochodowych jest niestety ograniczona pojemność energetyczna akumulatorów. Najlepiej korzystać z energooszczędnych urządzeń, które zużywają mniej energii. Efektywność energetyczna lodówki jest znacznie ważniejsza od mocy urządzenia określonej w watach.

Należy pamiętać, że kilka możliwości zasilania mają przenośne lodówki. Przez panele słoneczne mogą być zasilane lodówki kompresorowe. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli wybieramy się w podróż do Hiszpanii, Włoch lub innego kraju, gdzie panuje bardzo wysoka temperatura. Lodówki turystyczne zasilane są przeważnie prądem sieciowym 230 V. Gazem mogą być zasilane lodówki absorpcyjne.