Tutaj jesteś

Sztokholm dla ciekawych: co warto zobaczyć na Starym Mieście

23 listopada 2019 Podróże

Gamla stan, czyli najstarsza część Sztokholmu, może oczarować każdego z nas. To jedna z najpiękniejszych starówek w Europie, a spacer po jej ulicach może się dla każdego z nas okazać ciekawym doświadczeniem. Co warto zobaczyć w tej części miasta?

Jakimi atrakcjami może nas tu oczarować Sztokholm?

Starówka będzie ważnym punktem w programie wycieczki dla każdego, kto interesuje się historią i chce ujrzeć najwspanialsze zabytki szwedzkiej stolicy. Co ciekawe, starówka ta znajduje się na terenie wyspy Stadsholmen – jednej z kilkunastu wysp, na których rozłożyła się stolica Szwecji. Do naszych czasów przetrwała tu piękna zabudowa, kusi też układ urbanistyczny, dzięki któremu wciąż można tu poczuć magię średniowiecznego miasta. Sztokholmska starówka to wiele cennych zabytków i obiektów, które do dziś służą rodzinie królewskiej.


Tak jest m. in. w przypadku Pałacu Królewskiego. Ta piękna budowla jest nie tylko ozdoba Starego Miasta, ale i rezydencją królewską, w której wciąż organizowane są najważniejsze uroczystości państwowe. Mimo to część pałacowych pomieszczeń mogą zwiedzać turyści, których po apartamentach oprowadza miejscowy przewodnik. Inną atrakcją starówki jest Stortorget, czyli najstarszy plac w Sztokholmie, w pobliżu którego mieści się dawny budynek giełdy.


Dziś w jego murach mieści się Muzeum Nobla, w którym można znaleźć wiele cennych eksponatów i informacji na temat laureatów tej nagrody. Storkyrkan, czyli Wielki Kościół, to cenny zabytek architektury sakralnej, a jednocześnie miejsce królewskich koronacji. Inną świątynią, z której tak dymny jest Sztokholm, jest średniowieczny Tyska kyrkan – kościół niemiecki, w którego wnętrzu nie brak cennych dzieł sztuki sakralnej. W czasie zwiedzania Sztokholmu warto zobaczyć też tak ciekawą budowlę, jaką jest pałac z XVII wieku, określany mianem Domu Rycerskiego. Czym jeszcze zachwyca to miasto? Uliczką Mårten Trotzigs gränd, której nie można pominąć.


Jest ona wyjątkowo wąska, a aby ją pokonać, trzeba pokonać szereg schodów. Mimo to stała się ona jedną z turystycznych wizytówek miasta oraz atrakcją, której turyści z całej Europy bardzo chętnie poświęcają swój czas.

Redakcja wladca-pierscieni.pl

Nasi redaktorzy na stronie wladca-pierscieni.pl to zespół pasjonatów gotowych dzielić się wiedzą i inspiracją na tematy z różnych dziedzin życia. Każdy z naszych redaktorów ma szerokie zainteresowania i specjalistyczną wiedzę w dziedzinach związanych ze stylem życia, podróżami, finansami i wieloma innymi ciekawymi kategoriami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?