We współczesnym świecie biblioteki stanowią nie tylko źródło wiedzy, ale też ciekawe punkty turystyczne, chętnie odwiedzane przez pasjonatów książek. Za najbardziej znaną przedstawicielkę swojej kategorii, uznaje się bibliotekę w Aleksandrii, stanowiącą największy zbiór ksiąg i zwojów w czasach starożytnych. W roku 2019 liczbę samych bibliotek publicznych w Polsce, szacowało się na 7 881 placówek, przy czym jest to jedynie kropla w morzu, w skali całego świata. Poniżej przedstawiono najciekawsze biblioteki, które zachwycą nie tylko pasjonatów tego typu miejsce.
Meczet Al Karawijjin – najstarsza biblioteka na świecie
Biblioteka Al Karawijjin umieszczona została w meczecie, w marokańskim mieście Fez. Za datę rozpoczęcia budowy podaje się rok 859, dzięki czemu Al Karawijjin uznana jest za najstarszą czynną bibliotekę i jednocześnie cały budynek stanowi też jeden z najstarszych uniwersytetów. Założycielką tego miejsca była Fatima al-Fihri. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat biblioteka otwarta była jedynie dla naukowców i studentów, z powodu rozległych zniszczeń. W 2012 roku z inicjatywy Ministerstwa Kultury Maroka rozpoczęły się gruntowne prace remontowe, dzięki czemu od 2017 roku Al Karawijjin jest otwarta dla wszystkich.
Biblioteka w Aleksandrii – synergia tradycji i nowoczesności
Biblioteka w Aleksandrii kojarzona jest przede wszystkim ze starożytnością, jednak jej obecny wygląd w niczym nie przypomina ilustracji z minionych epok. Początkowo plany o budowie nowej biblioteki w Aleksandrii wywoływały szereg kontrowersji, jednak nie przeszkodziły one w rozpoczęci prac, które miało miejsce w 1995 roku. Projekt, jak i samo wykonanie to owoc pracy norweskiego studia, a powstały budynek zachwyca nie tylko swoją wielkością, ale też niebanalną formą architektoniczną.
Biblioteka Jose Vasconcelos – nazywana także MegaBiblioteką
Osoby, dla których biblioteka w Aleksandrii wciąż nie jest obrazem najnowocześniejszej architektury, na pewno zachwyci zbudowana w 2006 roku Biblioteka Jose Vasconcelos w Meksyku. Projekt ten kosztował przeszło 98 mln dolarów, a jego powierzchnie stanowi aż 38 tysięcy metrów kwadratowych, wypełnionych zbiorami z całego świata. Budynek jest wielopoziomowy, a nowoczesna forma daje wrażenie architektury nie z tego świata.
Pałac w Mafrze – bajkowy przykład pałacowych bibliotek
Monumentalny zespół pałacowo-klasztorny z kościołem w Mafrze, w Portugalii, powstał w latach 1717-1730 i swoim pięknem zachwyca do dziś. Biblioteka stanowi największe i najbardziej prestiżowe miejsce w całym budynku i uznawana jest za jedną z najważniejszych bibliotek epoki Oświecenia w Europie. Jej długość sięga 85 metrów, a samo pomieszczenie zbudowano na wzór krzyża. Zachwyca nie tylko zbiorami, ale także przepiękną posadzką z wapienia i półkami w stylu Rocaille.
Biblioteka w Sztokholmie – klasyka w połączeniu z ciekawą formą
Publiczna biblioteka w Sztokholmie została zaprojektowana przez sławnego na całym świcie Gunnara Asplunda i jest przykładem stylu określanego jako „Swedish Grace”. Charakteryzuje ją monumentalność, ale przede wszystkim wielopoziomowa budowa na wzorze koła, z imponującym żyrandolem w centralnej części. Zarówno fasada, jak i wnętrze niezmiennie zachwycają.