Tutaj jesteś

Warszawskie atrakcje: z wizytą w Łazienkach

20 listopada 2019 Podróże

Łazienki Królewskie to wyjątkowy punkt na mapie polskiej stolicy oraz obowiązkowy punkt w programie niemal każdej wycieczki po tym mieście. Dlaczego warto zwiedzić to miejsce?

Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Łazienki Królewskie powstały w miejscu, gdzie pierwotnie istniała królewska łaźnia. W czasach króla Stanisława Augusta została ona rozbudowana, zmieniając się w reprezentacyjny Pałac na Wyspie- jedną z najpiękniejszych rezydencji, z jakimi można się spotkać na ziemiach polskich. O pierwotnej roli tego miejsca wciąż przypomina piękny Pokój Kąpielowy, w którego wnętrzu można ujrzeć wyjątkowe płaskorzeźby. Ich głównym motywem jest woda, co też nikogo dziwić nie powinno.


W Pałacu na Wodzie zachwyca też Pokój Bachusa, ozdobiony pięknymi kafelkami, oraz Gabinet Portretowy, w którym zgromadzono portrety bliskich króla oraz jego przyjaciół. Najważniejszym pomieszczeniem w tym pałacu była niegdyś Sala Salomona, w której – nie bez powodu – znajduje się portret jej najważniejszego mieszkańca, króla Stanisława Augusta. W czasie zwiedzania Pałacu na Wodzie warto też zajrzeć do Galerii Obrazów, w której można ujrzeć część dzieł zgromadzonych przez ostatniego króla Polski, oraz do Sali Jadalnej, w której odbywały się słynne obiady czwartkowe.

Pałac na Wodzie nie jest jedynym obiektem, któremu warto się przyjrzeć w trakcie spaceru po Łazienkach Królewskich. Ważnym miejscem dla miłośników sztuki jest też Stara Pomarańczarnia, w której mieści się Galeria Rzeźby Polskiej. Na zwiedzających czeka tu 18 pomieszczeń, w których znalazło się ponad 600 dzieł sztuki – rzeźb pochodzących z okresu od XVI wieki do 1945 roku. Drugim skarbem Starej Pomarańczarni jest Teatr – jeden z najpiękniejszych teatrów dworskich, jakie powstały w Europie w XVIII wieku. Wspaniałe polichromie, rewelacyjna akustyka – wszystko to do dziś wzbudza zachwyt i sprawia, że scena ta cieszy się wielką popularnością.

Co jeszcze warto zobaczyć w Łazienkach Królewskich? Pałac Myślewicki, służący dawniej jako rezydencja księcia Józefa Poniatowskiego, oraz gmach Wielkiej Oficyny (Podchorążówki), z którego 29 listopada 1830 roku wyruszyli młodzi podoficerowie pod wodzą Piotra Wysockiego, zaczynając tym samym powstanie listopadowe. Zachwyca Biały Dom i amfiteatr i Świątynia Diany, ważnym punktem na terenie Łazienek jest też pomnik Fryderyka Chopina. To tu organizowane są plenerowe koncerty, które cieszą się wielkim powodzeniem zarówno wśród mieszkańców Warszawy, jak i gości, którzy zaglądają do tego miasta na kilkudniową wycieczkę.

Łazienki Królewskie to wspaniała zieleń oraz piękna architektura, dzięki czemu każdy z nas znajdzie tu dla siebie coś ciekawego. Tu Warszawa prezentuje swe wyjątkowo piękne oblicze, a czas spędzony na spacerach po tutejszym parku dla nikogo nie będzie czasem straconym.

Redakcja wladca-pierscieni.pl

Nasi redaktorzy na stronie wladca-pierscieni.pl to zespół pasjonatów gotowych dzielić się wiedzą i inspiracją na tematy z różnych dziedzin życia. Każdy z naszych redaktorów ma szerokie zainteresowania i specjalistyczną wiedzę w dziedzinach związanych ze stylem życia, podróżami, finansami i wieloma innymi ciekawymi kategoriami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?