Ekologiczne życie, to styl łączący oszczędne z pożytecznym. Nowe eko budowle wciąż powstają w miastach i wsiach, rośnie ilość zielonych miejsc, a sortowanie śmieci wchodzi nam powoli w nawyk. Jak się okazuje, zielone domy to nie tylko ukłon w stronę skażonej zanieczyszczeniami przyrody, to także inwestycja w przyszłość, która wróci do właścicieli jak dobra karma. Z całą pewnością wróci w postaci niższych rachunków za media i większej funkcjonalności budynków. O popularyzacji eko budownictwa świadczy choćby jego udział w dużych projektach komercyjnych.
Co ciekawe zielone domy mogą być w rezultacie tańsze w budowie, jeśli wybierzemy materiały z recyclingu. Do ich stworzenia może posłużyć złom lub odpady z kamieniołomu. Dom można postawić nawet z konopii siewnej, o czym możecie przeczytać tutaj (link do artykułu o konopii). Na naszym blogu przeczytacie także o domach pasywnych (link) i energooszczędnych (link), które zaliczają się także do budownictwa zielonego. Tym razem podejmiemy temat od strony ekologii jako całości, a nie tylko energooszczędności, choć jak widać wszystko idzie ze sobą w parze.
Znakomicie wie o tym Jacek Helenowski – polski przedsiębiorca ze Stanów zjednoczonych, który w USA zaprojektował jeden z najbardziej ekologicznych budynków mieszkalnych. Charakteryzuje go wysoka oszczędność energii, bowiem zużywa jej mniej o 87% niż normalny dom. Ponadto, niemal cały został stworzony z surowców z recyclingu.
Specjalne technologie
Eko dom jest ogrzewany taniej o 40% niż gaz. To możliwe dzięki energii geotermalnej i geotermicznej. Różnica między tymi pojęciami jest następująca – energia geotermalna to energia z wnętrza ziemi w postaci wody i pary wodnej z gruntu. Energia geotermiczna to wykorzystanie tych zasobów za pomocą pomp ciepła działających w systemach wodnych, gruntowych i powietrznych. Jak się okazuje energia geotermalna to nie tylko geotermalne niecki osadowe. Energię, dzięki pompom, można pozyskiwać w każdym miejscu na ziemi. Otrzymamy w ten sposób tzw. energię geotermalną suchą, która posłuży do ogrzania domu, chłodzenia domu i podgrzewania wody.
Nie od dziś w domach stosuje się panele fotowoltaiczne, które pozwalają światło słoneczne zmieniają w energię elektryczną. Wystarczy prosty rachunek, by wyliczyć, że 16 paneli na czterech kontenerach może wyprodukować 4MWh (kilowatogodziny) w przeciągu roku. I to bez udziału dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji. Jeszcze większą oszczędność dają wiatraki, które są w Polsce mało popularne.
Oprócz tego budownictwo ekologiczne to minimalizm, wykorzystanie walorów terenu naturalnego, światła słonecznego do oświetlenia domu. W skrócie chodzi o prostotę. Do eko rozwiązań należą do nich ledy, wysokoefektywna izolacja termiczna, okna trzyszybowe (artykuł), wykorzystanie biomasy (artykuł o kompostowaniu). Tylko połączenie wielu tych rozwiązań daje głęboki oddech dla przyrody i portfela właściciela. Na tym jednak nie koniec, bo być może niedługo uświadczymy przydomowych elektrowni wodnych i wielu innych
rozwiązań.
Sterowanie pompami i urządzeniami ekologicznymi wspomaga Smart Home. Za sprawą modułów możemy jednym kliknięciem włączyć wybraną maszynę i zautomatyzować proces kontroli nad całym domem.
Także komercyjnie
Zielone domy stały się obiektem zainteresowania deweloperów, a także urbanistów. Coraz więcej ludzi chce mieszkać w ekologicznych blokach, również w mieście. Zielone osiedla podnoszą jego wartość, dają oszczędność, są nowoczesne i zgodne z naturą. W Unii Europejskiej głównym dokumentem planistycznym jest strategia Europa 2020, która zakłada za główną wartość dbanie o środowisko. Będą one, podobnie jak smart home, nowym standardem rynku nieruchomości, który będzie się mierzył z coraz to bardziej wygórowanymi oczekiwaniami względem ekologii budownictwa.
Nowe spojrzenie
Zielone domy to już filozofia, a nie tylko wymysł ekologów. Ciężko nie docenić czegoś, co oszczędza nasze pieniądze i daje nam wymierne korzyści. Miejmy nadzieję, że sceptycy otworzą na nie oczy, bo budownictwo ekologiczne to znacznie więcej niż marketingowy slogan. Zwłaszcza, kiedy jest dostępne zarówno przy budowie domu, jak i adaptacji już istniejącego budynku.
Czas otworzyć się na nowe perspektywy, bo zmiany są dla nas naturalne.