Dom
Tutaj jesteś

Jak ograniczyć ilość śmieci w domu?

5 listopada 2020 Dom

Coraz więcej ludzi myśli świadomie i zaczyna dbać o środowisko naturalne poprzez zmniejszenie ilości wyprodukowanych śmieci. Ograniczając produkcję śmieci nie tylko dbamy o otaczające środowisko, ale również portfele.

Eliminacja śmieci?

Jest wiele osób, które praktycznie wyeliminowały produkcję śmieci z własnego domu. Jednak dla znacznej większości ludzi jest to zbyt duże wyzwanie. Do wszystkiego najlepiej dochodzić małymi krokami. Dlatego na początku, dobrze zacząć od niewielkich zmian, które nie będą wymagały dużego wysiłku. Zmniejszają ilość śmieci w pierwszej kolejności należy dokonywać przemyślanych zakupów. Kupować tylko potrzebne produkty wysokiej jakości, które wystarczą na dłużej. Innym prostym nawykiem redukującym ilość śmieci w domu, jest używanie przedmiotów wielokrotnego użytku, a ograniczenie  produktów jednorazowych. Recznik papierowy można zastąpić ściereczką, jednorazowe, plastikowe reklamówki torbami wielokrotnego użytku. Zaprzestać używania papierowych talerzy i plastikowych sztućców i kubków. Warzywa i owoce warto kupować luzem lub w przeznaczonym do tego torebkach wielokrotnego użytku. Zobacz więcej domowych porad na artoo.pl.

Jak ograniczyć ilość śmieci w domu

W trosce o środowisko, warto również zrezygnować z chemicznych środków czystości. Do sprzątania można użyć sody, octu czy kwasku cytrynowego. Dobrym rozwiązaniem jest również produkcja naturalnych kosmetyków z produktów dostępnych w kuchni.
Dobrą praktyką jest rezygnacja z plastikowych pojemników na przechowywanie żywności. Produkty spożywcze przechowywać można w szklanych pojemnikach np. po kawie czy słoikach. Bez problemu można zdjąć fabryczne erykietki i przykleić własne z oznaczeniem zawartości.

Warto wybierać przedmioty wykonane z naturalnych materiałów. Klamerki do prania, łyżkę do gotowania, miskę na owoce czy deskę do krojenia lepiej kupić drewnianą niż plastikową.

Popularnym ostatnio sposobem na pozbywanie się niepotrzebnych przedmiotów w domu są aukcje przedmiotów używanych. Zamiast wyrzucić na śmieci, lepiej komuś sprzedać lub dodać za darmo. Niektóre zniszczone przedmioty, jak meble warto oddać do renowacji. Dzięki temu zyskają one nowe  życie, a właściciele sporo pieniędzy w kieszeni i oryginalnie umeblowane mieszkanie.

Jest wiele sposobów na ograniczenie produkcji ilości śmieci w domu. Często nie powodują one radykalnych zmian w naszym życiu. Wykonując codzienne czynności, warto na każdym kroku zadawać sobie pytanie jak mogę ograniczyć ilość wyrzucanych śmieci. Dzięki temu z czasem nabierzemy właściwych nawyków.

bugo.com.pl

Redakcja wladca-pierscieni.pl

Nasi redaktorzy na stronie wladca-pierscieni.pl to zespół pasjonatów gotowych dzielić się wiedzą i inspiracją na tematy z różnych dziedzin życia. Każdy z naszych redaktorów ma szerokie zainteresowania i specjalistyczną wiedzę w dziedzinach związanych ze stylem życia, podróżami, finansami i wieloma innymi ciekawymi kategoriami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?