Tutaj jesteś

Jak wybrać nagrobek tymczasowy?

29 września 2022 Lifestyle nagrobek tymczasowy


Po zakończeniu uroczystości pogrzebowych zdarza się, że grób ma nagrobek tymczasowy. Takie rozwiązanie stosuje się, gdy czekamy na zamówiony w zakładzie pogrzebowym nowy najczęściej marmurowy model. Jeżeli jednak nie możemy się zdecydować, to trzeba dokładnie przemyśleć co wybieramy.

Nagrobek tymczasowy na dłużej – jaki materiał wybrać?

W każdym regionie Polski spotkamy się z różnymi wersjami nagrobków: obudowy grobu z klęcznikiem, z ozdobnymi kolumnami czy płotki cmentarne. Obudowa grobu musi jednak być solidnie wykonana oraz zapewniać estetykę do momenty, gdy usuniemy nagrobek tymczasowy.

Zdarzają się jednak problemy z dostępnością, kamieniarze i domy pogrzebowe nie zawsze mają w swojej ofercie opcje czasowe. Cena może przerażać, ponieważ trudno jest doprosić się stolarza o wykonanie takiego rodzaju nagrobka. Administratorzy cmentarza dają nam wolną rękę w kwestii montażu.

Co do materiału mamy do wyboru dwie opcje: drewnianą lub plastikową obudowę. Jeżeli wybierzemy pierwszą opcję, mamy większe możliwości co do koloru. Ponadto drewno jest impregnowane i uodpornione na działanie warunków atmosferycznych.

A co, jeśli nie możemy postawić kamiennego nagrobka?

Śmierć bliskiej osoby często jest czymś nagłym i niespodziewanym. Wydatki na same uroczystości pogrzebowe są duże. W takich właśnie sytuacjach nagrobek tymczasowy jest świetnym rozwiązaniem. 

Niektórzy z producentów dają nawet 40 lat gwarancji na swój produkt. Dodatkowo przedsiębiorstwa pogrzebowe oferują wypełnienie mogiły kamyczkami lub zasadzenie kwiatów. Zdjęcia na nagrobkach są czymś kompletnie zależnym od nas.

Kiedy stawiać nagrobek?

Stawianie nagrobka jest wręcz tradycją. Po odejściu bliskiej nam osoby chcemy oddać szacunek i uczcić jej pamięć, stawiając właśnie nagrobek. Jest wiele spekulacji co do terminu ich stawiania. Najczęściej jednak powinno się postawić nagrobek przed pierwszą rocznicą śmierci zmarłego. Montaż, natomiast zależy od dwóch czynników – daty pogrzebu i pogody.

Ile czekamy na pomnik i jak długo trwa jego przygotowanie?

Pytanie często zadawane przez klientów domów pogrzebowych bądź kamieniarzy. Zależy to głównie od mocy przerobowych zakładu kamieniarskiego oraz dostępności materiału. Zanim jednak złożymy zamówienie warto jest przyjrzeć się temu co dany zakład oferuje. In-Memento posiada szeroką i bogatą gamę nagrobków do wyboru.

Jeżeli posiadamy grób ziemny warto jest odczekać około pół roku po pogrzebie, zanim zabierzemy się za stawianie pomnika. W przypadku, gdy jest marmurowy możemy to robić już kilka dni po pogrzebie. Najłatwiej jest w sytuacji grobów rodzinnych, ponieważ dokonuje się demontażu pomnika, wykonania zapisu na tablicy i ponownego zamontowania. Jest to też moment, w którym są przytwierdzane zdjęcia na nagrobkach.

Co zrobić z krzyżem po pochówku?

Po postawieniu nagrobka zostają nam akcesoria, które wykorzystywano przy dotychczasowym grobie. Drewniany krzyż zdobiący mogiłę nie jest już nam potrzebny. Kodeks Prawa Kanonicznego nakazuje, aby zakopać go lub spalić. Można też zostawić to firmie kamieniarskiej.

Redakcja wladca-pierscieni.pl

Nasi redaktorzy na stronie wladca-pierscieni.pl to zespół pasjonatów gotowych dzielić się wiedzą i inspiracją na tematy z różnych dziedzin życia. Każdy z naszych redaktorów ma szerokie zainteresowania i specjalistyczną wiedzę w dziedzinach związanych ze stylem życia, podróżami, finansami i wieloma innymi ciekawymi kategoriami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?