Tutaj jesteś

Fotografia portretowa – abecadło 

9 lutego 2023 Lifestyle Fotografia portretowa

Wykonywanie zdjęć do portretów to wbrew pozorom trudne zajęcie. Korzystne uchwycenie twarzy w obiektywie wymaga dobrej znajomości technikaliów, współpracy z modelem i odpowiedniego światła. Jak więc stać się mistrzem w fotografii portretowej?

Fotografia portretowa — rodzaje

Warto zauważyć, że fotografia portretowa nie jest jednorodną dziedziną. Wyróżnia się kilka rodzajów zdjęć portretowych. 

  • Portret studyjny: to najbardziej popularny rodzaj zdjęcia portretowego, które najczęściej wykonujemy w laboratorium fotograficznym lub u fotografa. Przy tych zdjęciach z reguły jesteśmy elegancko ubrani, a zdjęcie jest nam potrzebne do jakiegoś dokumentu. Taka fotografia może posłużyć jako zdjęcie w krysztale na pomnik.
  • Kreatywny portret: choć takie zdjęcie również może zostać wykonanie w studio fotograficznym, to tutaj mistrz aparatu może dać się ponieść swojej fantazji. W Końcu sama nazwa sugeruje, że może to być zdjęcie wymykające się urzędowej nudzie.
  • Portret biznesowy: najczęściej firmy decydują się na tego typu zdjęcia dla swoich pracowników, aby móc umieścić je na stronie lub na portalach zawodowych. Są one w dużym stopniu zbliżone do portretów studyjnych.
  • Portret środowiskowy: w przypadku tego typu fotografii, duże znaczenie odgrywają wartości emocjonalne z osobą fotografowaną. Nawiązują do charakteru lub pasji danej osoby.
  • Portret glamour: ten gatunek portretów ma pewne erotyczne tło. Przy czym nie jest ono wulgarne. Często modelki występują na zdjęcia w skąpych strojach lub niekiedy nago.
  • Portret psychologiczny: to najbardziej wymagający rodzaj portretu pod kątem warsztatowym. Niezwykle trudno jest odzwierciedlić charakter człowieka na fotografii. 

Wskazówki przydatne podczas robienia zdjęć portretowych

Pomijając specyfikę danego zdjęcia (wynikającą z celu jego powstania), trzeba pamiętać o pewnych uniwersalnych zasadach robienia portretów. Ich przestrzeganie sprawi, że efekt końcowy będzie powodem do dumy dla fotografia i przede wszystkim, spodoba się głównej zainteresowanej osobie — modelowi, który znajduje się na zdjęciu. 

Perfekcyjne światło

Fotografia portretowa to ten rodzaj zdjęć, w którym światło jest szalenie istotne. Zaleca się bezwzględne unikanie światła słonecznego — zamiast tego warto zadbać o światło rozproszone lub ewentualnie światło zastane. 

Odpowiednie ułożenie

Oprócz światła, należy zadbać o właściwe ułożenie modela. Fotografowana osoba musi wyglądać atrakcyjne i przede wszystkim naturalnie. Przydatne tutaj może okazać się sięgnięcie po zasadę trójpodziału — zakłada ona, że głowę osoby umieszczamy na jednej z 3 linii tworzących podział kadru. 

Wyraz twarzy

Wykonanie zdjęcia zgodnie ze wszystkimi zasadami nie sprawi, że będzie ono idealne, jeśli model nie będzie współpracował z fotografem. Wiele osób błędnie uważa, że osoba portretowana powinna być zawsze bezwzględnie uśmiechnięta. Niezupełnie tak jest, ponieważ wszystko wynika z charakteru i nastroju zdjęcia. Wizja portretu może zakładać bardziej stonowaną atmosferę fotografii.

Tło portretu

Otoczenie osoby fotografowanej nie może być przesadnie absorbujące. chodzi o to, aby w centrum uwagi była twarz modela. Dobrym wyjściem może być próba rozmycia tła, co będzie stanowić gwarancję podkreślenia tego, co ważne na zdjęciu. 

Historia fotografii portretowej

Portret to nie tylko domena fotografów. Już w czasach starożytnych pojawiały się pierwsze próby portretowania — formą wyrazu była rzeźba i malowidła. Przez długie stulecia nie nastąpiła rewolucyjna zmiana w metodach portretowania. 

Ewidentnym przełomem okazało się wynalezienie fotografii w XIX wieku. Pojawiło się nowe narzędzie, które pozwoliło realizować działania dotychczas zarezerwowane dla malarzy i rzeźbiarzy. Stopniowo upowszechniał się zawód fotografa, a wraz z tym coraz więcej osób zaczynało wykonywać portrety.

XX wiek stał się prawdziwym rozkwitem fotografii jako takiej, jak również zaowocował rozwojem różnych nurtów w obrębie fotografii portretowej. Do grona prawdziwych legend z obszaru fotografii portretowej należą:

  • Steve McCurry
  • Lee Jeffries;
  • Jimmy Nelsson;

Obecne czasy, jeżeli chodzi o fotografię portretową, stoją pod znakiem rozwoju sztucznej inteligencji. Wiele rozwiązań sprawia, że zdjęcia mają kapitalną jakość mimo słabego warsztatu fotografa lub mimiki twarzy modela. Jeżeli chodzi o przyszłość, możemy mieć pewność, że fotografia portretowa będzie zawsze ważnym elementem branży foto. 

Redakcja wladca-pierscieni.pl

Nasi redaktorzy na stronie wladca-pierscieni.pl to zespół pasjonatów gotowych dzielić się wiedzą i inspiracją na tematy z różnych dziedzin życia. Każdy z naszych redaktorów ma szerokie zainteresowania i specjalistyczną wiedzę w dziedzinach związanych ze stylem życia, podróżami, finansami i wieloma innymi ciekawymi kategoriami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?