Magazyn buforowy służy do tymczasowego przechowywania gotowych produktów. Zwykle znajduje się w blisko linii produkcyjnych w fabryce. Towary przechowywane w magazynie buforowym zwykle należą do grupy szybkozbywalnej i znajdują się tam w oczekiwaniu na przetransportowanie do centrów dystrybucyjnych, do hurtowni i do innych odbiorców. Jak dokładnie działa magazyn buforowy i co zrobić, aby procesy logistyczne przebiegające z uwzględnieniem magazynu buforowego przebiegały sprawnie?
Które firmy muszą mieć magazyn buforowy?
Magazyn buforowy pochłania to, co zostało wyprodukowane i tymczasowo przechowuje produkty aż do ich dalszej dystrybucji. Posiadanie magazynu buforowego jest szczególnie istotne w dużych przedsiębiorstwach, które okresowo muszą „wypuścić”na rynek znacznie większe niż zwykle partie towaru, których magazynowanie nie jest możliwe ani na hali produkcyjnej, ani w docelowych magazynach. Nierzadko więc magazyny buforowe stanowią tak naprawdę największą przestrzeń magazynową w całej firmie. Magazyny buforowe spełniają ważną funkcję w przedsiębiorstwach produkcyjnych, które okresowo gromadzą zapasy określane jako sezonowe. Linie produkcyjne w takich miejscach działają z nieregularną aktywnością, a wyprodukowane przez nie towary muszą mieć miejsce, w którym będą oczekiwały na zapotrzebowanie na nie.
Dlaczego warto mieć magazyn buforowy?
Badania pokazują, że firmy, które korzystają z magazynów buforowych, odnotowują trwałe wzrosty i szybciej specjalizują się w procesach wytwórczych niż te, które bazują na logistyce pozbawionej tego typu przechowalni dla towarów.
Posiadając własny magazyn buforowy, dajemy sobie szansę na znacznie uelastycznienie procesów logistycznych przebiegających w firmie, stając się tym samym bardziej konkurencyjnymi na rynku. Lepiej radzimy sobie z odpowiedzią na zwiększony popyt na towary i zarabiamy więcej. Dostarczamy produkty szybciej i taniej. Dzięki temu, że towary stacjonują w jednym miejscu, mamy nad nimi pełną kontrolę i nie inwestujemy nadmiernie zasobów w kontrolowanie i zarządzanie naszymi zapasami.
Jak powinien być zorganizowany magazyn buforowy?
Aby magazyn buforowy działał dobrze, musi być ściśle zsynchronizowany z linią produkcyjną, z magazynami przechowującymi surowce, a także z dostawcami usług logistycznych oraz z końcowymi odbiorcami naszych towarów. Warto zainwestować w systemy, które automatyzują prace magazynu. Pomocne w wielu przypadkach jest również skorzystanie z usług takich firm jak 3LP, które dostarczają gotowe rozwiązania logistyczne, stając się dostawcami zapasów wewnętrznych.