Kupić czy wynająć mieszkanie? O to jest pytanie

Wiele młodych ludzi zapatrzonych w pokolenie swoich rodziców i dziadków marzy o swoim kawałku podłogi. Często jednak jest marzenie utopijne, ponieważ dobrze wiemy, że nie każdy może sobie pozwolić na zakup mieszkania, nieważne czy to na kredyt, czy za gotówkę. Zmierzam do tego, że zakup mieszkania to niewątpliwie jedna z najważniejszych decyzji w życiu człowieka, więc warto rozłożyć ją na czynniki pierwsze.

A zatem, powinniśmy stanąć przed lustrem i zadać sobie kilka właściwych pytań, które pomogą nam podjąć tą ważną decyzję. Jedno z ważniejszych pytań to po prostu dlaczego chcesz mieć własnościowe mieszkanie? Bo kolega ma, bo wypada, bo jeśli wynajmuję to płacę komuś, bo muszę mieć gdzie mieszkać? Z pewnością dodałeś jeszcze kilka swoich „ale”. No właśnie, ale żyjemy w bardzo dynamicznym społeczeństwie, jesteśmy zabiegani, często wszystko szybciej nam się po prostu nudzi, a własne mieszkanie to… własne kłopoty.

Wynajmować czy kupować

Oczywiście każda sytuacja jest inna i należy ją rozpatrywać indywidualnie, ale są pewne schematy myślenia, które mogą Ci pomóc podjąć właściwą decyzję. Po pierwsze, jeżeli jesteś młody, bez stałych dochodów, nie masz jeszcze własnej rodziny, ale.. dostałeś lub odłożyłeś kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy i napaliłeś się na własne mieszkanie to ochłoń. Musisz wziąć pod uwagę fakt, że nie masz dobrych podwalin pod negocjacje kredytowe, jeżeli w ogóle masz zdolność kredytową. Alternatywą dla kupna mieszkania jest wynajmowanie.


Domyślam się, że jeżeli zastanawiasz się nad kupnem mieszkania to widzisz więcej minusów niż plusów w wynajmowaniu własnego kawałka. Czy, aby na pewno wynajmowane mieszkanie to studnia bez dna? Ja widzę to trochę inaczej. Każdy człowiek w głębi duszy chce czuć się wolny niezależny od czynników zewnętrznych, chce czuć, że ma kontrolę nad własnym życiem. Moim zdaniem wynajmowanie mieszkania to ogromna wolność decyzji, nie jesteś związany z jednym miejscem, z jednym miastem, a nawet z innym krajem! Możesz podróżować, zwiedzać świat, eksplorować i za kilka lat jak już będziesz pewny czego tak naprawdę chcesz- to zadecydujesz w pełni świadomie.

Gotowiec inwestycyjny czy mieszkanie do remontu?

W czasach galopującej inflacji warto zadać o swoje nadwyżki finansowe. Niewątpliwie ciekawym rynkiem na lokowanie swoich oszczędności są nieruchomości. Jeżeli posiadasz odpowiedni kapitał i zastanawiasz się nad kierunkiem jego ulokowania to pewnie już zastanawiałeś się nad tym, czy zdecydować się na zakup mieszkania do remontu, czy może na gotowiec inwestycyjny. który od pierwszego miesiąca będzie przynosił Tobie pasywne zyski. Na pewno prostszym sposobem będzie zakup gotowca, ale jak to zazwyczaj bywa droga na skróty wymaga większych nakładów… w tym przypadku finansowych. Najzwyczajniej w świecie ktoś już zrobił remont za ciebie, wynajął ekipę remontową i zadbał o to, żeby wszystko cieszyło oko.


Ty oczywiście możesz zrobić podobny zabieg, krok po kroku, którym osiągniesz zbliżony efekt. Jeżeli mimo wszystko uważasz, że pieniądze, które zaoszczędzisz robiąc sam remont są ważniejsze od spokojnej głowy i Twojego czasu to jak najbardziej możesz rozpocząć swoją przygodę z remontowaniem. Na pewno nauczysz się wiele ciekawych rzeczy, zdobędziesz nowe doświadczenie i kto wie może w przyszłości będziesz skalował swój biznes i osiągał coraz więcej, czego z całego serca Tobie życzę.