Kupić gotowy projekt domu czy poprosić architekta o projekt autorski? Zaoszczędzić na standardowym projekcie czy też wydać nieco więcej, ale mieć dom zgodny w stu procentach z własnymi planami? Tego typu pytania zadają sobie często inwestorzy rozpoczynający swoją pierwszą budowę i przygotowania do stworzenia własnego „gniazdka” dla siebie i rodziny. Jakie są plusy i minusy gotowego projektu domu?
Na pierwszym planie zauważymy oczywiście cenę. Gotowy projekt domu kupimy już za kilka tysięcy złotych. Mając w głowie ogromne koszty czekające nas przy samej budowie, perspektywa niewielkiego wydatku na start wydaje się kusząca.
Musimy mieć jednak świadomość, iż gotowy projekt domu, nigdy nie jest w pełni… gotowy. Dlaczego? Projekty gotowe zakładają odpowiednie usadowienie domu na działce, położenie względem kierunków świata czy wreszcie odpowiednie usytuowanie przyłącza prądu czy gazu. Musielibyśmy mieć naprawdę sporo szczęścia, by teoretycznie zaplanowany dom idealnie wpasowywał się w naszą działkę! Wystarczy zmiana kąta nachylenia działki, wystarczą nieodpowiednie jej wymiary – i już pojawia się potrzeba adaptacji projektu. A za to zapłacimy dodatkowo.
Nie oszukujmy się – każdy z nas ceni sobie indywidualność, więc zapewne zechcemy dopasować gotowy projekt do naszych potrzeb. O – tu powiększymy kuchnię, a tu dodamy kominek, którego nie ma w projekcie. Efekt? Kolejne kilkaset, kilka tysięcy złotych, które zapłacimy architektowi za dostosowanie dokumentów.
Projekt czy gotowa konstrukcja?
Może więc warto zacząć od postaw i zaprojektować dom rozpoczynając od pustego arkusza? Ceny autorskich projektów oczywiście są znacznie wyższe – liczmy się z wydatkiem od 10 tys. zł w górę – ale wówczas mamy pełną swobodę tworzenia domu z naszych marzeń. Równocześnie, już na starcie uwzględniamy wszystkie koniecznie rozwiązania wynikające z planu zagospodarowania czy po prostu lokalnych uwarunkowań – coś, czego nie może wziąć pod uwagę autor „uniwersalnego”, gotowego projektu.
Pamiętamy też, iż architekt odpowiadający za swój indywidualny, autorski projekt, zupełnie inaczej traktuje własne dzieło. Twój projekt to jego „dziecko” – które świadczy o nim jako o ekspercie. Możesz więc liczyć na odpowiednie traktowanie i oczekiwać usługi najwyższej klasy.
Pewną pokusą, której trzeba być świadomym, jest ryzyko „przekombinowania”. Skoro nic nas nie ogranicza, dlaczego nie spróbować zrobić tej małej wieżyczki przy kuchni, a od południa przewidzieć przeszkloną antresolę? Pamiętajmy, że imponujące, autorskie projekty mogą okazać się niezmiernie drogie w realizacji. Inaczej jest z projektami gotowymi – te uwzględniają głównie gotowe, sprawdzone rozwiązania. Te są być może nieco sztampowe, ale nie nadszarpną naszej kieszeni.
Co więc wybrać? Idealnym rozwiązaniem wydawać się może gotowy projekt, który daje możliwości szerokiej adaptacji – do lokalnych wymagań, ale i naszych oczekiwań. Jeśli jednak chcemy wykazać się oryginalnością – idźmy do architekta. Pamiętajmy jednak wówczas, iż nie zawsze to, co świetnie wygląda na papierze, będzie równie funkcjonalne w praktyce.