Ci z nas, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej i stają się niewypłacalni, mogą się ubiegać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Należy złożyć wniosek. Trzeba go złożyć o wydziale gospodarczym sądu rejonowego, właściwym dla miejsca zamieszkania. Pamiętajmy, że należy go uzasadnić. W takim formularzu musimy przedstawić spis długów wraz z listą wierzycieli oraz spis majątku. Warto też dołączyć zaświadczenia potwierdzające trudną sytuację, na przykład wypis ze szpitala.
I po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej przez sąd niewypłacalnemu konsumentowi zostanie umorzona część lub całość długów. Znów osoby, u których dłużnik się zapożyczał albo zalega z płatnościami, odzyskają należności, o ile dłużnik dysponuje wystarczającym majątkiem. Warto wiedzieć, że obecnie wnioski o ogłoszenie upadłości konsumenckiej osób, które same doprowadziły się do złej sytuacji, są odrzucane. Chodzi o osoby, które na przykład wpędziły się w spiralę nadmiernego zadłużenia.
Zmiany odnośnie ogłoszenia upadłości konsumenckiej
A w przyszłości od 24 marca 2020 roku przyczyny niewypłacalności nie będą już badane na etapie wniosku. Postępowanie i ogłoszenie upadłości odbywa się wyłącznie na wniosek dłużnika (powiedzieliśmy o tym wcześniej, kto i gdzie powinien złożyć wniosek). Następnie przeprowadzane jest postępowanie upadłościowe. Obejmuje ono podliczenie długów i spis majątku. Wcześniejsze postępowania (windykacyjne i egzekucyjne) przeciwko dłużnikowi zostają zawieszone, a następnie umorzone. Należy wiedzieć, że majątek dłużnika zostaje wydany syndykowi.
A jeśli po jego sprzedaży zostaną jakieś długi, sąd ustala plan spłaty. Natomiast w szczególnych sytuacjach, jeśli osoba zadłużona jest trwale niezdolna do spłat w ramach planu, wtedy sąd może umorzyć długi bez ustalania planu spłaty. I może to zrobić na maksimum 3 lata. Sprawdzi również możliwości zarobkowe zadłużonego i jego sytuację i oceni, czy i ile można przekazać wierzycielom.
Pod lupę weźmie również to, czy dłużnik nie przyczynił się do powstania długów celowo. Na tej podstawie podejmie decyzję, czy nastąpi odmowa oddłużenia, czy nie. Jeżeli sąd zaaprobuje oddłużenie, wtedy plan spłaty może zostać wydłużony do 7 lat. Należy wiedzieć, że po sprzedaży mieszkania dłużnika, wydzielana jest kwota pozwalająca na 2-letni najem lokalu w miejscowości jego zamieszkania.