Tutaj jesteś

Bankowość internetowa – wady i zalety

25 maja 2022 Finanse


Sfera usług bankowych, a w szczególności usług bankowości mobilnej bardzo się rozrosła na przestrzeni ostatnich kilku lat. To co kiedyś mogliśmy załatwić tylko w oddziałach stacjonarnych naszego banku, teraz bez problemu zrobimy przez stronę internetową z dostępem do naszego konta, czy też za pomocą dedykowanych aplikacji na naszych smartfonach. W każdym momencie, z każdego miejsca na świecie wykonamy większość operacji bankowych, jedynym obwarowaniem jest stabilne połączenie internetowe.

Bankowość internetowa

Jeżeli wybieramy się w podróż zagraniczną i wiemy, że będziemy w tym czasie wykonywać jakiekolwiek operacje bankowe, koniecznie musimy sprawdzić u swojego operatora czy mamy wykupiony pakiet, który zapewni nam stały dostęp do sieci internetowej. Usługi bankowe z dostępem przez aplikację na telefonie budzi największe zainteresowanie wśród młodszej części społeczeństwa. Jednak coraz więcej osób starszych docenia przejrzystość aplikacji mobilnych oraz to, że mogą zaoszczędzić bardzo dużo czasu, który musieliby przeznaczyć na udanie się do placówki bankowej. Do wykonania przelewu przez aplikację bankową potrzebujemy wyłącznie numeru konta, na który chcemy przelać wybrana kwotę. Przy tej operacji bardzo ważnym jest aby sprawdzić ile cyfr ma nr konta oraz czy wszystkie wpisaliśmy w odpowiedniej kolejności. Jakakolwiek pomyłka może doprowadzić do sytuacji, że przelew zostanie wykonany nie na to konto, na które chcieliśmy przelać nasze pieniądze. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, to niestety ale nie ominie nas wizyta w placówce naszego banku. Musimy osobiście napisać reklamację, bank wtedy wstrzyma wykonanie przelewu lub pomoże nam w odzyskaniu pieniędzy od osoby, która omyłkowo otrzymała od nas przelew. Zobacz więcej na 17bankow.com.pl

Opcja BLIK

Aplikacja mobilna nie tylko będzie nam służyć do wykonywania przelewów, jeżeli dojdzie do sytuacji kiedy będziemy mieli przy sobie tylko telefon, a pilnie będziemy potrzebować gotówki, to bez problemu wypłacimy ją w każdym bankomacie. W tym celu należy skorzystać z tak zwanej usługi BLIK. Jest to jednorazowy sześciocyfrowy kod generowany w aplikacji mobilnej naszego banku. W celu wypłaty gotówki na ekranie bankomatu wybieramy opcję BLIK, następnie generujemy kod na naszym telefonie, należy go wpisać w pole, które pojawi się na wyświetlaczu bankomatu. W kolejnym kroku, musimy wybrać kwotę jaką chcemy wypłacić. Jeżeli wykonamy wszystkie powyższe operacje, na telefonie pojawi nam się prośba o potwierdzenie transakcji. Po potwierdzeniu bankomat wypłaci nam potrzebną gotówkę. Przed wykonaniem takiej operacji, jak z reszta każdej operacji w bankomacie należy upewnić się, czy nie wygląda on podejrzanie, czy nie ma dodatkowych kamer czy też zabezpieczeń, których wcześniej nie widzieliśmy. Musimy dbać o bezpieczeństwo naszych transakcji, a niestety jak pokazuje nam doświadczenie innych użytkowników, możemy paść ofiarą oszustwa, a w konsekwencji stracić oszczędności całego życia. Niestety poza wieloma zaletami usług internetowych, istnieją również wady, jak na przykład liczne oszustwa wykonywane za pomocą oprogramowania hackerskiego. Plagą są wyłudzenia naszych danych, dzięki którym złodziej bez najmniejszych problemów może zalogować się na nasze konto, po czym wyczyścić nasz rachunek ze wszystkich dostępnych środków. Zdarzają się niestety również przypadki zaciągania pożyczek na dane właściciela konta. Prawo w tym przypadku jest niestety bezwzględne i to osoba, która widnieje na wniosku kredytowym będzie musiała go spłacać. Jedynie w przypadku złapania złodzieja, jest nadzieja na inny obrót sprawy.

Redakcja wladca-pierscieni.pl

Nasi redaktorzy na stronie wladca-pierscieni.pl to zespół pasjonatów gotowych dzielić się wiedzą i inspiracją na tematy z różnych dziedzin życia. Każdy z naszych redaktorów ma szerokie zainteresowania i specjalistyczną wiedzę w dziedzinach związanych ze stylem życia, podróżami, finansami i wieloma innymi ciekawymi kategoriami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?