Tutaj jesteś

Czym jest biznesplan i w jakim celu się go układa?

10 października 2019 Finanse

Gdy sami piszemy biznesplan uświadamiamy sobie co mamy, a czego nam brakuje do osiągnięcia sukcesu w swoim biznesie.
Większość z nas myśli, że biznesplan to tylko bankowa biurokracja. Jest to podstawowy błąd, przedsiębiorca powinien umieć stworzyć własny biznesplan, wtedy zwiększa on swoje szanse na rynku, jak i również w banku, kiedy chce pozyskać kredyt.

Konstrukcja biznesplanu jest dość prosta, zawsze musi on zawierać kilka elementów.

Pisanie zaczynamy oczywiście od wstępu, w nim krótko piszemy o czym jest nasz dokument, i w jakim celu go sporządzamy. Po wstępie musi pojawić się podsumowanie. Podsumowanie występuje po wstępie dopiero wtedy, gdy mamy zrobione już wszystkie inne elementy.


Podsumowanie powinno w zwięzły, skrótowy sposób pokazywać wszystkie najważniejsze elementy biznesplanu takie jak idee, uzasadnienia, informacje o firmie i produkcie, analizę SWOT, oraz streszczenie analiz finansowych.

Podsumowanie to wizytówka całego biznesplanu.

Najpierw piszemy cały biznesplan, a potem na jego podstawie formułujemy podsumowanie i umieszczamy je na początku dokumentu. Dalej po podsumowaniu musi iść szczegółowy opis firmy. Jej opis powinien przede wszystkim zawierać jej dane, są nimi nazwa, adres, numer telefonu, NIP, a także status prawny firmy.
Opis powinien też zawierać strukturę firmy, oraz przyjęty w niej model biznesowy. Dalej powinien iść opis zasobów, czyli opis tego czym dysponuje nasza firma, jaki ma majątek, i kogo zatrudnia.

Potem mamy opis produktów i usług.

Kolejny podpunkt to rynek i konkurencja. Musimy pokazać, że znamy swój segment rynku, wiemy jaki jest duży i kto jest największym konkurentem.


Musimy również udowodnić, że nasz nowy produkt czy usługa znajdzie na rynku miejsce. Kolejnym elementem są szczegółowe prognozy finansowe. Tutaj musimy wykazać jakie przewidujemy przychody, jakie będziemy mieć koszty, i jakie w związku z tym osiągniemy zyski. Po prognozach finansowych dobrze jest zrobić analizę ryzyka. W każdym biznesie jest jakieś ryzyko, i w tej części powinniśmy pokazać, że zdajemy sobie z niego sprawę, oraz opisać jak w jego przypadku sobie z nim poradzimy.

Na samym końcu mamy analizę efektywności inwestycji. Tutaj powinniśmy przedstawić syntezę atrakcyjności finansowej. Musimy tutaj przekonać inwestora bądź kredytodawcę, że nasze działania będą efektywne, i że nikt nie musi obawiać się o swoje pieniądze.

Redakcja wladca-pierscieni.pl

Nasi redaktorzy na stronie wladca-pierscieni.pl to zespół pasjonatów gotowych dzielić się wiedzą i inspiracją na tematy z różnych dziedzin życia. Każdy z naszych redaktorów ma szerokie zainteresowania i specjalistyczną wiedzę w dziedzinach związanych ze stylem życia, podróżami, finansami i wieloma innymi ciekawymi kategoriami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?