Kredyt – jak się za to zabrać i na co uważać?

W życiu spotykają nas różne sytuacje, często bardzo chcemy mieć coś, na co w ogóle nie mamy pieniędzy, bądź też trafia nam się wypadek losowy, który wymaga od nas sporej kwoty, jaką obecnie nie dysponujemy. Co w takiej sytuacji począć? Czy już nic nie można z tym zrobić? Owszem, można wziąć kredyt w banku.

Posiadając stałe dochody oraz umowę o pracę na czas nieokreślony, bank jest bardziej skłonny do udzielenia nam kredytu.
Udziela go nam na podstawie wniosku jaki musimy złożyć, aby system mógł oszacować naszą zdolność kredytową.
W przypadku kredytów indywidualnych decyzję podejmuje komputer, zaś decyzję o kredytach dla dużych firm, doradca podejmuje już decyzję osobiście.

Bank zanim udzieli kredytu rozważa kilka ważnych spraw. Jak nam wiadomo kredyt musimy oddawać w częściach, czyli w ratach. Jeśli bank uzna, że miesięczna rata nie obciąża zbytnio naszego domowego budżetu, wówczas oznacza to, że mamy zdolność kredytową. Ważne też jest, aby pamiętać o zapoznaniu się z warunkami udzielonego nam kredytu.
Szczególnie warto zwrócić uwagę ile wynosi nasza miesięczna rata, i jak dużo musimy oddać do banku.

Musimy pamiętać o dwóch kategoriach

Czyli o tym co bank bierze pod uwagę udzielając nam kredytu, oraz o tym co my bierzemy pod uwagę pożyczając od banku pieniądze.

Zdolność kredytowa to po prostu możliwość spłacania danego kredytu. Bank bierze także pod uwagę zabezpieczenie kredytu, czyli wartość jaką posiadamy i którą bank będzie musiał nam zabrać, jeśli przestalibyśmy spłacać kredyt. Często tym zabezpieczeniem są nasze regularne dochody, bądź wartość danego kupowanego przez nas produktu, czy nieruchomości. Pamiętajmy, że kredyt kosztuje. Bank za udzielenie nam kredytu pobiera odsetki, prowizje i czasem także opłaty manipulacyjne. Nierzadko dochodzą również opłaty za ubezpieczenie kredytu.

Każdy doradca udzielając nam kredytu w banku, powinien nam dokładnie wytłumaczyć wszystkie warunki umowy, oraz poinformować nas o wszelkich konsekwencjach zaprzestania spłacania pożyczonych pieniędzy. Kredyty są dla ludzi, czasem są bardzo pomocne, ale należy je brać tylko wtedy kiedy są naprawdę konieczne.