Życie taksówkarza - ABC

Jak zostać taksówkarzem – jakie trzeba spełnić warunki i ile można zarobić?

Sebastian Morawski
Styczeń 3 2017

Praca taksówkarza jest bezpieczna?

Bardzo wiele osób zastanawia się nad wykonywaniem zawodu taksówkarza, lecz nie wiedzą co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby uzyskać licencję. Dziś postaramy się przybliżyć wszystkie te zagadnienia i pokazać jak wygląda od strony praktycznej praca taksówkarza.

Taksówkarz musi oczywiście posiadać ważne prawo jazdy kategorii B, co jest jasno określone przepisami ustawy o transporcie drogowym. Do uzyskania licencji trzeba potwierdzić zaświadczeniem od lekarza dobry stan zdrowia, przejść badani apsychologiczne oraz mieć więcej niż 21 lat. Prawo o transporcie drogowym wymaga też niekaralności osób wykonujących zawód taksówkarza, czyli dana osoba nie może być skazana wyrokiem skazującym przez sąd za popełnione przestępstwo. Konieczne jest także potwierdzenie, że dana osoba pracowała czynnie co najmniej przez pięć lat jako kierowca oraz ukończenie kursu szkoleniowego z zakresu transportowego.

Kurs na taxi

Licencję można uzyskać po ukończeniu kursu organizowanego zazwyczaj przez urząd miejski lub powiatowy, które także odpowiadają za ich wydanie. Wydanie licencji kosztuje około 700 do 900 złotych w zależności od miasta gdzie jest robiony kurs. Kurs kosztuje około 800 złotych, obejmuje umiejętności i wiedzę z zakresu prawa pracy, prawa miejscowego, przepisów BHP, transportu i ruchu drogowego oraz znajomość topografii miasta.

Warto zostać taksówkarzem?

Obowiązkowe wyposażenie auta

Auto którym ma jeździć przyszły taksówkarz musi być wyposażone w klimatyzację oraz zakwalifikowane jako bezpieczne dla pasażera i kierowcy. Przed rozpoczęciem pracy taksówkarz musi zarejestrować działalność gospodarczą, zainstalować kasę fiskalną i taksometr. Podatek dla taksówkarzy to 3% podatku obrotowego.

Jeśli taksówkarz decyduje się na pracę w korporacji, ponosi wydatek w postaci opłaty miesięcznej, ale ma gwarancję zleceń jakie napływają do centrali. Pracując na własny rachunek trzeba postarać się o własnych stałych klientów. W korporacji zarabia się około 3 – 4 tysięcy, jako niezrzeszony można zarobić od 1– 4 tysięcy złotych , z czego trzeba opłacić składki ZUS, zdrowotne i utrzymać samochód.

Udostępnij