Życie taksówkarza - ABC

Specyfika zawodu taksówkarza

Robert Grabowski
Styczeń 3 2017

Ile zarabia taksówkarz?

Rozliczenia z fiskusem

Taksówkarze, czyli osoby prowadzące działalność gospodarczą z zakresu przewozu osób, mogą rozliczać się z fiskusem przez kartę podatkową. Na podstawie takiej karty podatkowej płaci się miesięcznie zaliczkę na podatek dochodowy, która jest ustalana przez urząd skarbowy na podstawie zakresu działalności gospodarczej i wielkości realnych dochodów. Zaletą takiego rozwiązania jest brak obowiązku składania rocznego zeznania podatkowego. Wystarczy mieć faktury i na początku roku złożyć PIT-16A, w którym wykazuje się zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Takie rozwiązanie ma niestety również wady, ponieważ wysokość podatku jest stała nawet wtedy, kiedy przychody mniejsze i nie można swoich strat rozliczyć względem przychodów z następnego roku. Kłopot może się pojawić również z uzyskaniem kredytu bankowego.

Start w zawodzie

Wiele osób zajmujących się zawodem taksówkarza podjęło taka pracę poniekąd z konieczności, kiedy tracili inne źródła dochodu, a ich jedynym elementem majątku mogącym przynosić dochód był samochód. Starsi taksówkarze mieli łatwy start w zawodzie, ponieważ nie obowiązywały wtedy żadne specjalne kursy czy szkolenia. Wystarczyło założyć działalność i zdać egzamin z topografii miasta.

Koszty prowadzenia taksówki

Po czasie człowiek przyzwyczaja się też do nowego zajęcia i jeśli ma do niego predyspozycje, głównie kulturę osobistą i cierpliwość do klientów, można ją też oczywiście polubić. Problemem bywają długie godziny oczekiwania na klienta oraz korki w ruchu w godzinach szczytu.

W określonych sytuacjach możliwe jest zachowanie prawa do rozliczania się z karty podatkowej, jeśli nawet pracuje się ze współmałżonkiem. Obecność zmiennika podnosi jednak sumę podatku.

Inwestycje, koszty i dochody

Niezbędne inwestycje przed rozpoczęciem działalności to zakup samochodu, jego odpowiednie wyposażenie i uzyskanie licencji: 24.000-43.000zł

Koszty to eksploatacja samochodu i opłaty korporacyjne: ~2.100zł

Możliwy do uzyskania dochód po opodatkowaniu przy intensywnej pracy: ~2.600zł

Udostępnij