Życie taksówkarza - ABC

Jak wygląda praca taksówkarza?

Mariusz Gapiński
Maj 5 2017

taksówkarz

Mimo, że niemal każda osoba może podjąć pracę taksówkarza, niekoniecznie jest do tego odpowiednia. Przyjrzyjmy się temu tematowi.

Jak zostać taksówkarzem?

Podstawa to posiadanie prawa jazdy kategorii B. Następnie trzeba skończyć kurs taksówkarski oraz w urzędzie miasta zdać egzamin, który go wieńczy.

Kurs Taxi jest szkoleniem, podczas którego poznaje się pojęcia dotyczące kwestii prawnych, udzielania pierwszej pomocy i przechodzi się przygotowanie do egzaminu z topografii konkretnego miasta. To właśnie topografia w 70% zajmuje czas szkolenia. Uczestnik otrzymuje mapę miasta, na które pragnie mieć licencję, listę znajdujących się w nim hoteli, węzłów komunikacyjnych, placówek służby zdrowia i atrakcji turystycznych. Podczas egzaminu wymagane jest dokładne opisanie trasy i ulic pomiędzy dwoma punktami, bez zaglądania do mapy. Można nauczyć się tego na dwa sposoby:

Zakuwanie

Lista ulic i obiektów jest stała na egzaminie, zatem na kursie uczy się różnych kursów na mapie. Trzeba na pamięć nauczyć się, jakie są po kolei ulice pomiędzy dwoma różnymi punktami. Nie jest to raczej efektywny sposób, ponieważ pojawia się wiele problemów w topografii miasta.

Poznawanie miasta zza kierownicy

Wybiera się punkt startowy oraz docelowy i pokonuje się wybraną trasę - samochodem, na rowerze bądź w inny sposób. Jest to szybszy i bardziej efektywny sposób na naukę.

Osoby, które uważają, że nie da się tego opanować, powinny zapoznać się z tym, jak wygląda egzamin tego typu np. w Londynie.

Po zdanym egzaminie do pracy potrzeby jest już tylko samochód. W jaki sposób podjąć pracę?

współpraca np. z Uberem. Tego typu pracodawca wymaga zwykle jedynie zaświadczenia o niekaralności, nie trzeba zatem mieć opisanego egzaminu. Odpowiedni będzie najzwyklejszy samochód;

jeżdżenie własnym autem - trzeba uzyskać wpis TAXI w dowodzie rejestracyjnym. Następnie montuje się taksometr, znak taxi na dachu i kasę fiskalną. Trzeba wybrać stawkę, jaką zaproponujemy klientom. W celu uzyskania numerów bocznych i licencji wymagane jest założenie działalności gospodarczej;

zatrudnienie się w roli kierowcy w czyjejś firmie. Na początku drogi zawodowej jest to dobre rozwiązanie. Nie ma dużych zarobków, ale można nabyć doświadczenie. Trzeba jednak zgadzać się z zasadami, jakie panują w korporacji. To m.in. narzucone stawki, postoje i różne przejazdy.

Udostępnij