Licencja na taksówkę

Co trzeba wiedzieć o licencji taksówkarza?

Sebastian Morawski
Styczeń 3 2017

Jaki samochód na taksówkę?

Cofnięcie licencji na taksówkę jest jak najbardziej możliwe i realne, choć niekiedy zdarza się, ze ktoś o tym nie wie. Decyzję o cofnięciu licencji podejmuje urząd jeśli w terminie sześciu miesięcy nie została rozpoczęta działalność w tym zakresie – o czym wcześniej powinniśmy zostać poinformowani na piśmie.

Cofnięcie licencji grozi też w sytuacji jeśli ktoś został skazany za przestępstwo umyślne prawomocnym wyrokiem sądu, ponieważ prawo wymaga niekaralności osób wykonujących zawód taksówkarza. Tak samo dzieje się jeśli zalegamy z opłatami skarbowymi, podatkowymi, celnymi i innymi związanymi z opłatami na rzecz Skarbu Państwa. W tym ostatnim przypadku licencja może zostać odnowiona dopiero po trzech latach, jeśli przedstawimy zaświadczenie o uregulowaniu wszelkiego zadłużenia.

Ile kosztuje bycie taksówkarzem?

Taksówkarzem można zostać po uzyskaniu licencji, lecz do wykonywania tego zawodu niezbędne jest auto. Nie wszyscy na starcie mogą pozwolić sobie na zakup nowego modelu, prostu z salonu, większość decyduje się raczej na zakup samochodu używanego, w dobrym stanie, sprowadzonego z zagranicy. Zakup auta wiąże się też z innymi kosztami w postaci zainstalowania w nim taksometru i kasy fiskalnej, które muszą posiadać odpowiednią homologację. Większość taksówkarzy decyduje się tez na radio samochodowe, aby móc swobodnie komunikować się z innymi bądź też z centrala telefoniczną w korporacji.

Obowiązki taksówkarza

Korporacja taxi

Samochody które będą używane jako taksówki, muszą posiadać klimatyzację oraz wszystkie systemy bezpieczeństwa dla kierowcy i pasażera. Jeśli kogoś nie stać na zakup auta na samym początku działalności, może skorzystać z leasingu, co ułatwia rozpoczęcie działalności bez dużych, wstępnych kosztów.

Dylematem taksówkarzy jest tez to, czy pracować samodzielnie czy w korporacji. Pracując samodzielnie musimy sami zdobywać klientów różnymi drogami i sposobami, w korporacji dostajemy zlecenia przychodzące telefonicznie, lecz praca w korporacji związana jest z obowiązkowymi opłatami co miesiąc. Zarobki nie są jednakowe w każdym miesiącu, raz są większe, raz mniejsze, a każdy taksówkarz musi brać pod uwagę koszty związane z utrzymaniem samochodu i opłatami urzędowymi.

Udostępnij