Ciekawostki

Wyjazd? Przemyśl podróż taksówką

Sebastian Morawski
Maj 10 2017

podróż taksówką

Duże ośrodki miejskie charakteryzują się tym, że jeśli ktoś pierwszy raz się tam pojawi może mieć kłopot ze sprawnym poruszaniem się po mieście. Jeśli topografii miasta się nie zna i dodatkowo nie ma się również wiedzy na temat komunikacji miejskiej poruszanie się po mieście będzie kłopotliwe. Wtedy właśnie takim idealnym rozwiązaniem jest po prostu taksówka. Dzięki niej bez większych problemów dotrze się w wybrane miejsce, to środek transportu, który jest wygodny i szczególnie ceniony przez osoby, które pojawiają się w mieście, którego kompletnie nie znają. Warto decydować się na taksówkę również dlatego, że to taksówkarz zna miasto doskonale i dzięki temu będzie mógł tak pokierować trasą, że ominie korki i dzięki temu dotarcie do celu stanie się zdecydowanie łatwiejsze.

Jeśli zamawiamy taksówkę powinno nam zależeć na tym, by swoje prawa odpowiednio poznać. Mamy wiec garść informacji na temat tego jakie kwestie są szczególnie ważne i na co powinniśmy zwracać uwagę. Teoretycznie podróżowanie taksówką to najszybszy sposób na to, by poruszać się po zatłoczonych miastach. Jeśli zamawiamy taxi warto wiedzieć, że kierowca musi mieć kasę fiskalną i na każdy kurs musi uruchomić taksometr, który musi się znaleźć w takim miejscu, że jego wskazania będą dla nas widoczne. Oprócz tego zobowiązany jest do dowiezienia pasażera w to miejsce, które sobie zażyczy, a wszelkie zmiany należy z nim konsultować. Po zakończeniu jazdy taksometr musi być przestawiony na pozycję kasa bezzwłocznie. W trakcie jazdy kierowca musi informować pasażera o tym, że zmienia się taryfa, albo też następuje zmiana strefy. Wynagrodzenie za przejazd pobierać będzie można wyłącznie od jednego pasażera i to niezależnie od tego jak wiele osób będzie przewożonych. Dzieci do 10 roku życia muszą być przewożone na tylnym siedzeniu i wyłącznie pod opieką rodziców. Jeśli chodzi o ważne kwestie to również kierowca jest zobowiązany do tego, by na życzenie pasażera udostępnić mu przepisy porządkowe, które określają jak powinien następować przewóz osób i bagażu taksówkami. W taksówce w odpowiednio widocznym miejscu musi być informacja o tym jaka jest stawka za każdy przejechany kilometr. Powinna pojawić się także informacja o tym jaki organ będzie właściwy do tego, by rozpatrywać skargi i wnioski pasażerów. Kierowca według obowiązujących przepisów jest zobowiązany do tego, by pomóc pasażerowi w ładowaniu bagażu do taksówki. Musi również pomagać osobom niepełnosprawnym i starszym przy wsiadaniu i wysiadaniu.

W trakcie podróży taksówką mogą być takie sytuacje, w których kierowca odmówi dalszej jazdy. Związane to może być z tym jak zachowuje się pasażer. Jeśli nie podporządkowuje się żądaniom kierowcy, gdy chodzi o takie sprawy, które bezpośrednio związane są z bezpieczeństwem jazdy, osobistym albo też porządku na drodze publicznej. Chce przewozić taksówką większą ilość osób niż istnieje uprawnienie na konkretny pojazd. Pasażer zanieczyszcza albo też uszkadza pojazd. Gdy będzie żądał podróży po drogach, które nie są przystosowane do jazdy samochodem również jazda może się zakończyć. Pasażer jest nietrzeźwy albo też będzie chciał spożywać alkohol w taksówce. Jeśli w związku z jazdą dochodzi do awarii taksówki, albo też pasażer chce z jakiegoś względu rezygnować z dalszej jazdy powinien kierowcy uiścić opłatę za ten odcinek, który do tej pory został przejechany. W momencie, gdy pasażer nie chce płacić można go zawieźć na najbliższy posterunek policji. by go legitymować.

Udostępnij